„Meg akartunk győződni arról, hogy minden rendben van és minden készen áll a bevetésre. November 15 után országszerte havazások várhatóak, ezért fontosnak tartottam, hogy a közterület-fenntartó vállalat készenlétben álljon. A tavaly nem voltak gondok a tevékenységgel, remélem idén sem lesznek", jelentette ki Coica, majd hozzátette: ez bejelentett ellenőrzés volt, a következőkben viszont szúráspróbaszerű ellenőrzésekre számíthat a cég.
Maskulik arra kérte a Florisalt, idén is legalább olyan jó munkát végezzen, mint tette azt tavaly, Ratiu pedig a lakosság azon óhaját tolmácsolta, mely olcsóbb szolgáltatásokat szeretne. Erre reagálva Puskás László, a Florisal igazgatója elmondta: Szatmárnémeti 112.000 lakosából jelenleg alig 62 ezren fizetnek szemétszállítási díjat - ilyen körülmények között lehetetlen csökkenteni a szolgáltatás árát.
A hótakarítással kapcsolatban Puskás elmondta, 33 gépjárművel készülnek a télre: ezek közül 15 a hóeke (közülük egy vadi új), kilenc pedig a sószóró valamint kilenc pakoló és szállító jármű. Összesen 134 személy ragad majd lapátot, ha úgy adódik. Jelenleg 350 tonna só és 36 tonna magnézium-klorid van raktáron, ám további 1300 tonna sót rendelt a Florisal Désről, valamint további 300 tonna magnézium-kloridot Hollandiából. Utóbbi szerepe mellesleg kettős: szilárd halmazállapotban kiváló olvasztó, folyékony halmazállapotban viszont meggátolja, hogy az úttest lefagyjon vagy hogy a por lerakódjon. Nagyon fontos, hogy megakadályozza a lehullott hó megfagyását, amivel megkönnyíti a hóekék munkáját is. Akár -30 Celsius-fok hidegben is hat.
„Komoly lépést tettünk 2006-ban, amikor a homokot kihagytuk a hó elleni küzdelemből. Addig évente 3200-3500 tonna homokot szórtunk szét egy tél alatt, aminek nagy része a kanálisokba került. Ennek takarítása évi öt millió lejébe került a polgármesteri hivatalnak, miközben azóta 2,1-2,5 millió lejbe kerül az egész téli tevékenység", jelentette ki Puskás.
A Florisal igazgatója külön kitért a hótalanítás ütemtervének az ismertetésére. Szatmárnémeti ebben a tekintetben három zónára van osztva: az A zónába tartozik a két híd valamint a város bejáratai (Károlyi út, Batizi út, Hegyi út) és a központ, a B zónába tartoznak a fontosabb főútvonalak, míg a C zónába a település többi utcája. Havazás esetén elsőként az A zónában kezdik a munkát, ezt követi a B - ha ezekkel végeztek, akkor következik a C zóna.
„Összesen 1,15 millió négyzetméteres területen folytatunk hóeltakarítást. Ebből 282.000 négyzetméter van az A zónában és 253.000 a B zónában. Ne várja tehát senki, hogy reggel ötkor el legyen takarítva a hó egy városszéli kisutcában", magyarázta Puskás.